Moduły CTM Premium, CTM 5000 i CTMG 500M:
Systemy CTMG można rozbudować o zapasowe moduły, odpowiednio CTMG Premium R, CTM 5000R lub CTMG 500MR, które monitorują moduły centralowe. Redundancja może być również zastosowana do modułów z protokołem E1 SS7/C7. Wszystkie pracują w trybie „gorącej rezerwy”, co oznacza, że nieustannie monitorują pracę modułów głównych, kopiują ich konfigurację a w przypadku wystąpienia awarii przejmują ich zadania. Ponieważ cały proces przebiega automatycznie, zapewnia minimalizację braku czasu świadczonych usług telefonicznych.
Każdy moduł CTM monitoruje pracę jednego lub większej ilości modułów centralowych. W ten sposób możliwe jest realizowanie nadmiarowości 1 do 1 (np. 1 moduł CTM 5000R/5007R na każdy moduł CTM 5000/5007), lub 1 do n (np. 1 moduł CTM 5000R/5007R na każde n modułów CTM 5000/5007). Moduł y z interfejsem E1, np. CTM 5007R realizuje nadmiarowość zarówno modułów CTM 5000 jak i CTM 5007. Natomiast moduły zapasowe bez interfejsu E1 współpracuje jedynie z modułami głównymi bez tego interfejsu. Czas podjęcia pracy przez moduł zapasowy zamyka się w kilkudziesięciu sekundach. Dzięki zastosowanej technologii moduł zapasowy potrafi monitorować pracę większej liczby modułów głównych.
Nadmiarowość modułów CTG 120 i CTMG 500M:
Nadmiarowość bram jest naturalną konsekwencją implementacji bram, jako autonomicznych elementów systemu. W przypadku zastosowania więcej niż jednej bram i wystąpienia awarii, zmniejsza się jedynie ilość wykonywanych jednocześnie rozmów. Możliwość prowadzenia rozmów do PSTN pozostaje tak długo, jak długo pracuje przynajmniej jeden moduł CTG 120 lub CTMG 500M.
Nadmiarowość portów:
Każdy element systemu CTMG jest wyposażony w 2 porty ETH. W przypadku awarii jednego interfejsu, praca jest automatycznie kontynuowana na drugim porcie, a fakt awarii jest odnotowany w bazie danych, co umożliwia usunięcie przyczyny.
Nadmiarowość geograficzna:
Ponieważ funkcjonalność systemu została rozdzielona na osobne moduły, istnieje możliwość wyniesienia ich do różnych fizycznych lokalizacji. Odnosi się to zarówno do modułów głównych, jak i zapasowych. W takim przypadku, podczas losowego zadziałania siły wyższej (powódź, pożar, uderzenie pioruna, itp.) system może funkcjonować nadal bez zakłóceń.